Güncel

Arz yönlü iyileşmeden yardım beklemeyeceğiz

Faiz oranlarını yükselteceğiz. FED Başkanı Powell, Uluslararası Para Fonu toplantılarında küresel ekonomiyle ilgili bir tartışmada, Fed’in %2 hedefinin kabaca üç katı enflasyonla, “biraz daha hızlı hareket etmenin uygun olduğunu, 3-4 Mayıs’ta bu yıl bir dizi faiz artırımını onaylamak için toplandıklarında yarım puanlık bir faiz artırımının “masada olacağını ifade etti. Aslında Powell’ın kırılma cümlesi “Amacımız, talep ve arzı senkronize bir şekilde geri almak için araçlarımızı kullanmak… ve bunu bir durgunluk anlamına gelen bir yavaşlama olmadan yapmak “Çok zorlu olacak.”dı. Çünkü Powell, bir durgunluktan kaçınmanın kolay olmayacağını ima ediyordu ve Bu yeni bir şeydi. Powell, Fed’in artık herhangi bir yardım beklemediğini, ancak mal ve hizmetlere olan talebi azaltmak için daha sıkı para politikasına güveneceğini ve işletmelerin “sürdürülemez derecede sıcak” bir iş piyasasında işçi talebini azaltmasını sağlayacağını söyledi. Arz yönlü iyileşmeden yardım beklemeyeceğiz. Faiz oranlarını yükselteceğiz. Ve beklenti kombinasyonları da beraberinde geldi. Piyasalar şu anda Fed’in yılsonuna kadar faizi %2,75 ile %3 arasında bir aralığa yükseltmesini bekliyorlar, bu hız önümüzdeki üç toplantıda yarım puanlık artışları ( 50+50+50) ve yıl içinde çeyrek puanlık artışları içeriyor. Bu, Fed’in hedef oranını “nötr” seviyenin ötesine taşıyacak ve ekonomik aktiviteyi kısıtlamaya başlayacak ve ABD para politikasının daha hızlı dönüşlerinden birine işaret edecek bir bölgeye götürecektir. Ek olarak, Fed’in işletmeler ve haneler için kredi koşullarını daha da sıkılaştıracak bir adımda varlık varlıklarını azaltmaya başlaması bekleniyor. Nomura ise , Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında faizi 75’er baz puan artıracağını öngördü. Kurum bu kararların Mayıs ayındaki 50 baz puanlık artış sonrası alınacağını tahmin etti yani (50+75+75) Fed politikasına ilişkin beklentilere en duyarlı vade olan 2 yıllık Hazine bonosunun faiz oranı Aralık 2018’den bu yana ilk kez %2,7’nin üzerine çıktı. Hem kısa hem de uzun vadeli tahvillerin artan getirileri çeşitli piyasalarda maliyetleri artırıyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Fed Başkanı Powell önden yüklemeli sıkılaştırma adımlarına işaret ederek birden fazla 50 baz puanlık faiz artışı olabileceği sinyalini verdi ABD Merkez Bankası Başkanı çalışan talebi için “sürdürülemez şekilde sıcak” ifadelerini kullandı. Geçen ay gerçekleştirilen Fed toplantısının tutanaklarına işaret eden Powell, haziran ayında da 50 baz puanlık bir artırım ihtimalini güçlendiren ifadeler kullandı. Powell’ın açıklamalarının ardından yatırımcılar vadeli piyasalarda mayıs, haziran ve hatta temmuz ayında olası bir 50 baz puanlık faiz artırımı ihtimalini fiyatlıyorlar.

Nomura, Fed’in Haziran ve Temmuz aylarında faizi 75’er baz puan artıracağını öngördü. Kurum bu kararların Mayıs ayındaki 50 baz puanlık artış sonrası alınacağını tahmin etti.

Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine 2020 yılının başında uygulamaya başladığı boykot süreci sona eriyor. Suudi Arabistan yönetiminin, Ramazan bayramının ardından yeni bir adım atması bekleniyor. İhracatçılar, bu gelişmenin ardından kısa sürede ticarette eski seviyeye ulaşacaklarını dile getiriyor. Türk Hava Yolları (THY) da bu kapsamda sefer planlarını oluşturdu.

Menkul kıymet satışına gelen TL ile ödeme zorunluluğu, ithal emtia oranlarının yüksek olduğu sektörlerde tepkilere yol açtı. Kararı ‘kontrollü ekonomi’ olarak yorumlayan piyasa aktörleri, uygulamanın ilgili sektörlerde bürokratik zaman kayıplarına, kur risklerine ve fazladan ödenecek banka komisyonlarına neden olacağını savunuyor. Hammaddede yüzde 55 civarında dışa bağımlı olan demir-demir dışı metaller sektörü uygulamadan en fazla etkilenecek olan sektörlerden biri. TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayii Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu, hammadde girdisinin yüzde 85’ini ithal etmek zorunda olan ve hammaddenin yüzde 100’ünün döviz cinsinden fiyatlandığı plastik sektöründe bu düzenlemenin işleyişi zorlaştıracağını dile getirdi. Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) Başkanı Yaman Tunaoğlu, kararın elektronik sektörünü de yoğun şekilde etkilediğini vurguladı. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz tekstil sektörünün de uygulamadan etkileneceğini söyledi.

Fiyatların yaklaşık son 10 yıldır aynı kaldığı Japonya’da enflasyon yükselişe geçiyor. Japonya İstatistik Bürosu’ndan yapılan açıkamaya göre, taze gıda fiyatları hariç, ancak enerji maliyetleri içeren çekirdek enflasyon Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttı. Bir önceki ay yüzde 0,6 artan çekirdek enflasyon için beklenti açıklandığı gibi yüzde 0,8 artış yönündeydi. Manşet enflasyonda aylık artış yüzde 0,4 olurken, yıllık artış yüzde 0,9’dan yüzde 1,2’ye yükseldi.

Girişim Elektrik bağlı ortaklığı Europower Enerji’nin halka arzına yönelik izin başvuru dosyası SPK’ya iletildi

INVEO- 1Ç22 konsolide olmayan net dönem karı 459.988.148 TL (Önceki 436.202.375 TL )

AVGYO- 1Ç22 konsolide net dönem karı 1.485.628 TL (Önceki 2.169.432 TL )

KLKIM- 1Ç22 konsolide net dönem karı 71.096.946 TL (Önceki 24.299.107 TL )

TTRAK-1Ç22 konsolide olmayan net dönem karı 476.595.151 TL (Önceki 348.257.910 TL ).

Türk Traktör, 2022 yılında iç piyasa traktör satışlarını(ithal traktör dahil bayiye satış) 26.500- 30.000 aralığında bekliyor. Türk Traktör’ün KAP’ta yayımlanan Yatırımcı Sunumu’na göre, ihraç traktör satışı beklentisi 16.500-18.500 aralığında oluştu. Şirket Türkiye traktör pazarı büyüklüğünü 53-59 bin aralığında bekliyor. Şirketin bu yıl için yatırım harcamaları hedefi 450- 600 milyon TL seviyesinde bulunuyor.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu