Güncel

Enflasyon/Stagflasyon teması

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
09:00 CHF Ticaret Dengesi (Eyl)   5,055B
15:05 GBP BoE Başkanı Bailey Konuşması    
15:30 USD İnşaat İzinleri (Eyl) 1,680M 1,721M
15:30 USD Konut Başlangıçları (Eyl) 1,620M 1,615M
18:00 USD FOMC Üyesi Daly’nin Konuşması    
21:50 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması    
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları   5,213M

 

“PİYASANIN ROTASI”

Enflasyon/Stagflasyon Teması…

Piyasaların risk algısında enerji maliyetlerinden artışın enflasyon/stagflasyon korkularının tetiklemesi yer alırken, Rusya’nın AB’ye vereceği gaz miktarında artışa gitmeyecek olması doğalgaz fiyatlarını yukarı çekmektedir. Enerji maliyetlerine bağlı enflasyon/stagflasyon hikayesi piyasada etkinliğini sürdürmektedir. Bu durma bağlı risk algısında şekillenme için ABD 10 yıllık ön plana çıkarken, %1,50 – %1,55 bölgesi üzerinde hareket sürmektedir. Aşağı yönlü hareketin sınırlı kalmasında en büyük neden olarak enflasyon ve stagflasyon korkuları yer almaktadır. 

ABD endekslerinde enflasyon/stagflasyon korkularına rağmen, risk algısı pozitif olarak devam etmektedir. Bu noktada ABD şirketlerinin finansal sonuçlarında pozitif sürprizler katalist olmaktadır.

Bu hafta Netflix, J&J, Tesla, Intel, Verizon ve Barclays sonuçlarını takip edeceğiz.

Pentagon, F-35 konusunda açıklamalarda bulundu;

 • Şimdi gündeme getirdiğiniz konuya gelince şunu söyleyeceğim; Savunma Bakanlığı F-35 ihtilafının çözümü konusunda Türkiye ile istişare içindedir. Türk yetkililer, F-16 uçağı satın almakla ilgilendiklerini kamuoyuna ifade ettiler. Türkiye’nin savunma tedarik planları hakkında konuşmak için sizi Türk hükümetine yönlendiriyorum. Şunu söyleyebilirim ki Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin F-16 taleplerine herhangi bir finansman teklifinde bulunmadı. Savunma Bakanlığı, Türkiye ile F-35 programı, bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceği konusunda istişarelerde bulunuyor. Bu konudaki özel görüşmeler hakkında konuşacak durumda değilim.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplandı;

 • Kamu kurumlarının kullandıkları ürün kodlarının birbirleriyle uyumlu ve entegre olabilmesi adına ilgili taraflardan oluşan ve konuyu teknik olarak inceleyecek bir çalışma grubunun kurulmasına, çalışma sonucu ortaya çıkacak değerlendirmeleri içeren ön raporun kurul ile paylaşılmasına karar verilmiştir. Tarımsal üretimi artırmaya yönelik politikalar ve somut projeler ele alınarak, bitkisel ve hayvansal üretimin artırılmasına yönelik somut projeler detaylı olarak görüşülmüştür.

Haftanın en önemli gelişmesi olarak TCMB’nin faiz kararını takip edeceğiz. Faiz kararı 21 Ekim Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacaktır. GCM Yatırım Araştırma olarak beklentimiz 50 baz puan faiz indirimi ile politika faizinin %18 seviyesinden %17,50 seviyesine indirilmesi şeklindedir. Bu toplantıda gelebilecek 100 baz puanlık faiz indirimine şaşırmayacağımı belirtmek isteriz. Ekim toplantısından 50 baz puanlık indirim olması durumunda Kasım veya Aralık toplantılarının birinde 50 baz puan faiz indirimi gelebilir. Toplamda 200 baz puan indirim ile politika faizi %17 seviyesinde tamamlanabilir. Toplantıya ilişkin senaryolar çok fazla iken, pozitif senaryo Ekim toplantısının pas geçilmesi olacaktır.

Fiyatlama reaksiyonları;

 • S&P500 endeksi 4478 seviyesinde fiyatlanmaktadır. 
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 93.70 seviyesinde hareket etmektedir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,5739 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,5409 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1.1649 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Altın $1775 ile $1800 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Gümüş $23.49 fiyatıyla $23 psikolojik seviyesi üzerinde hareket etmektedir. 
 • Altın / gümüş rasyosu 75.59 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 9.3729 seviyesi ile 9.35 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 453.346 ile 400 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu