Güncel

Fed, piyasaları daha agresif olmaya hazırlıyor

Asya hisse senedi piyasaları, FED’in enflasyonla mücadele için agresif parasal sıkılaştırma olasılığıyla karşı karşıya kalması ve Rusya’ya karşı yeni Batı yaptırımları nedeniyle dün düşmüştü. ABD piyasalarındaysa ; ABD Hazine getirileri, Fed Başkanı Brainard’ın , faiz oranlarındaki artışların ve hızlı bir bilanço akışının bir kombinasyonunun ABD para politikasını bu yıl daha “daha tarafsız bir konuma” götürmesini(gerektiğinde daha fazla sıkılaştırma yapması ) beklediğini söylemesinin ardından yılın en yüksek seviyelerine ulaşmış ve borsaların da da satış görmüştük ABD hizmet sektörü faaliyetinin Mart ayında pandemi kısıtlamalarının geri alınmasıyla hızlandığını gördük, ancak tedarik sıkıntıları devam ettikçe işletmeler daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalmaya devam edeceklerdir. Gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi yükselmeye devam etti ve %2.6120 ile iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Brainard’ın açıklamalarının ardından getirilerdeki artış döviz piyasasında da etkisini göstererek dolara destek sağladı ve dolar endeksi 99.638 ile Mayıs 2020’nin sonundan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Euro %0,1 değer kaybederek 1,0889 dolardan işlem görürken, Küresel olarak tahvil getirilerindeki artış, getirisi olmayan altın üzerinde baskı yarattı ve Spot altın % 0.13 düşüşle ons başına 1.921.76 dolardan işlem görmekte. Petrol fiyatları, yükselen doların baskısı ve devam eden arz endişelerine rağmen yeni koronavirüs vakalarının talebi yavaşlatabileceğine dair artan endişelerle geriledi. ABD ham petrolü %0.4 düşüşle 101.54 ve Brent ham petrolü %0.4 düşüşle 106.19 usd’den işlem görüyor. Asya’da sabah , Japon Nikkei yaklaşık %2.0, Güney Kore Kospi %0.9, Avustralya %0.75 ve MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş AsyaPasifik hisseleri endeksi %1.3 düşüşteler. Ve de Çin’in hizmet sektöründeki faaliyet, yerel bir Omicron dalgalanmasının hareketliliği kısıtlaması ile Mart ayında iki yıl içinde en yüksek hızda daraldığını öğrendik.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu üyesi Philip Lane, Euro Bölgesi enflasyonunun, enerji fiyat şoku gevşediğinde, yıl ortasında zirve yapabileceğini belirtti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, 50 baz puan faiz artışının Mayıs ayındaki FOMC toplantısında bir seçenek olduğunu belirterek, gevşek para politikasının geri çekilmesi konusunda bir sorun olmadığını kaydetti.

 Çin’in hizmet sektöründeki faaliyet, koronavirüs vakalarındaki yerel artış hareketliliği kısıtladığı ve tüketici talebini baskıladığı için Mart ayında iki yılın en yüksek hızında daraldı. Caixin Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Şubat’taki 50,2’den Mart’ta 42.0’a düşerek büyümeyi aylık bazda daralmadan ayıran 50 puanın altına düştü. Bu rakam, Şubat 2020’de pandeminin ilk başlangıcından bu yana en keskin düşüşe işaret ediyor.

Londra’da metal fiyatları, doların güçlenmesi ve Çin’de talep endişelerinin kalıcı olması nedeniyle geriledi. Londra Metal Borsası’nda üç ay vadeli bakır, TSİ 07.55’te %0,9 düşerek 10.359 dolar/tona geriledi. Kontrat dün 10.580 dolar ile dört haftanın zirvesine çıkmıştı. Shanghai Vadeli İşlemler Borsası’nda bakır iki günlük tatilin ardından %0,5 arttı. LME’de alüminyum %0,5, çinko %0,5, kurşun %1,1 ve kalay %0,8 geriledi.

Çin’de gösterge demir cevheri vadeli işlemleri, bugün %3’ten fazla artarak sekiz ayın zirvesine çıktı. Dalian Emtia Borsası’nda Eylül vadeli demir cevheri, %3,3 artarak 937 yuan/ton (147 dolar) ile 5 Ağustos 2021’den beri en yüksek seviyesini gördü.

Oyak Renault, Bursa’daki fabrikasında Karsan’a devrettiği Megane Sedan’dan doğan boşluğu, Mitsubishi ile dolduracak. Dünya’nın internet sitesinde yer alan habere göre, Japon Mitsubishi, Avrupa’da yaptığı resmi basın açıklamasıyla, Oyak Renault Bursa fabrikalarında Clio temelli Mitsubishi Colt üretileceğini duyurdu. Avrupa pazarı için üretilecek yeni otomobil 2023 yılında piyasaya çıkacak.

Tarımsal üretime düşük faizli kredi uygulaması 2023 kadar sonuna uzatıldı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu