Güncel

Fed yokmuş gibi davran

Wall Street’in ana endeksleri, Tesla hisselerinin yükselmesi ve yatırımcıların Federal Rezerv toplantısına odaklanmasıyla ve enerji sektörünün yükselmesiyle Pazartesi günü rekor kapanış rekorları kırdı. Federal Rezerv’in Çarşamba günü, koronavirüs pandemisi sırasında ekonomiye yardımcı olmak için uyguladığı 120 milyar dolarlık aylık tahvil alım programını küçültme planlarını onaylaması beklenirken, yatırımcıların faiz oranları ve son dalgalanmanın ne kadar sürdüğü hakkında yorumlara da odaklanacak. FED Eylül ayında yaptığı son toplantıdan bu yana, işsizlik oranı daha da düştü , ortalama saatlik kazançlar ve istihdam maliyeti endeksi güçlü artışlar kaydetti , enflasyon yüksek kaldı Yatırımcılar Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını politika yapıcıların öngördüğünden çok daha erken ve daha hızlı bir şekilde iki kez artıracağına şimdiden fiyatlara yansıtma yarışındalar. FED toplantısı ve tarım dışı istihdam verileri öncesinde dolar endeksi hafif satıcılı ve 93.90 seviyelerinde. EURUSD de tekrar 1.16 seviyesinin üzerine çıkmış durumda. OPEC’in geçen ay beklenen üretim artış hızının altında kalması ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi Çin’in dizel talebindeki artışı karşılamak için işletme oranlarını artırmasıyla petrol fiyatları Salı günü yükseldi. Brent ham petrol vadeli işlemleri 28 sent veya %0.3 artışla varil başına 84.99$’a ulaştı. Bu arada, Çin’deki ulusal petrol şirketleri, dünyanın en büyük ikinci petrol kullanıcısında dizel kıtlığını önlemek için rafineri çalıştırma oranlarını artırarak ham petrol iştahını artırdı. Haftaya alıcılı başlayan BIS100 endeksinde gün boyunca pozitif görünüm korundu ve endeks %0.94 oranında değer kazanımı ile 1536.32 seviyesinden tamamladı. Banka hisselerindeki güçlü görünüm endekste yükseliş trendini desteklerken, bilanço fiyatlamaları sürüyor. Endeksin teknik göstergelerine baktığımızda ise kısa vadeli göstergelerin aşırı alım seviyelerinde olmalarına rağmen şimdilik net bir bozulma görülmüyor.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri Salı günkü işlemlerde karışık bir görünüm sergiledi. Hong Kong erken saatlerdeki kazanımlarının bir kısmını geri verse de pozitif bölgede kalmaya devam etti.Çin ana karasında Şanghay Bileşik hafif geriledi, Shenzen endeksi ise arttı.Japonya Borsası Pazartesi günkü artışını sürdüremedi, Nikkei 225 ve Topix Endeksleri satıcılı bölgede seyrediyor.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD ile Türkiye savunma yetkilileri arasında F-35 programına ilişkin Ankara’da yapılan görüşmenin oldukça verimli geçtiğini belirtti.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, ılımlı Senatör Joe Manchin’in tam maliyetinin ve ekonomik etkisinin bilinmediğini kaydederek itiraz etmesine karşın, Başkan Joe Biden’ın ekonomik gündemini oluşturan iki yasa tasarısının bu hafta oylanması için bazı planlar üzerinde çaba göstermeyi değerlendiriyor.

Beyaz Saray, ABD’de 5-11 yaş grubundaki çocukların aşılanması programının 8 Kasım’dan itibaren tam anlamıyla başlayacağını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı, bu yılın dördüncü çeyreğine ilişkin borçlanma tahminini 703 milyar dolardan 1,02 trilyon dolara yükseltti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere-Fransa arasındaki balıkçılık krizi nedeniyle uygulayacakları yaptırımları 1 gün daha erteleme kararı aldıklarını açıkladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, tüm ülkeleri küresel ısınmaya yol açan karbon dioksit salınımına bir bedel, fiyat uygulamaya çağırdı.

Rusya Merkez Bankası, artan gıda fiyatlarından kaynaklanan enflasyonist riskler gördüğünü, yüksek petrol fiyatlarının da etkisi ile bu risklerin enflasyon bekleyişlerini yüksek bir seviyede tutabileceğini bildirdi.

Associated Press ve NORC Kamu İşleri için Araştırma Merkez tarafından yapılan bir araştırma, Amerikalıların yarısından fazlasının ülke ekonomisinin durumunun kötü, zayıf olduğuna inandığını ortaya koydu.

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Japon Yeni’nin son dönemde yaşadığı değer kaybını “zayıflama” olarak tanımladı ve döviz piyasasında istikrarın önemine vurgu yaptı. Suzuki, bir gözünü döviz piyasasının üzerinde tutmaya devam edeceğini vurguladı.

Türkiye, Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde, zirvenin güdemine alınması için yaptığı iklim finansmanı ve emisyon azaltımına daha fazla katkı vermesi beklenen gelişmiş ülkeler listesinden (Ek-1) çıkma teklifini geri çekti. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, kararın Türkiye’ye sağlanan 3,2 milyar dolarlık fona karşılık “iyi niyet” göstergesi olarak alındığını söyledi.

İhlas Haber Ajansı payları 3 Kasım’dan itibaren Ana Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

Avustralya Merkez Bankası, politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmezken Nisan 2024 tarihli varlıklar için yüzde 0,1’lik tahvil getirisi hedefini kaldırdı.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu