Güncel

Gelir gelmekte olan

Çin’in sanayi üretimi, COVID-19 salgınlarını kontrol altına almaya yönelik yeni kısıtlamalara ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki toparlanmayı baltalamakla tehdit eden arz kıtlığına rağmen Ekim ayında şaşırtıcı bir şekilde daha hızlı büyüdü. Çin’in sanayi üretimi Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,5 arttı ve Eylül ayındaki %3,1’lik artıştan hızlandı. Ekim ayında perakende satışlarda , geçen yılın aynı dönemine göre yıllık %4,9 arttı ki beklenti %3,5 büyümeydi. Çin Halk Bankası’nın ekonomik faaliyeti desteklemek için( özellikle konut) bu hafta banka rezerv gereksinimlerini (RRR) düşürme “RRR’de 50 baz puanlık bir indirim ile 1 milyar CNY likidite sağlaması bekleniyor. Japonya bildiğiniz gibi.. Japonya ekonomisi Temmuz-Eylül döneminde yıllıklandırılmış oranda %3.0 daraldı ve yeniden canlanan koronavirüs enfeksiyonlarının tüketici harcamalarına zarar vermesiyle iki çeyrekte ilk düşüşü kaydetti. GSYİH rakamı, %0,2’lik daralma tahmininden daha kötü, %0,8’lik bir çeyreklik düşüşe dönüştü. Asya borsaları Pazartesi günü Çin ekonomik verilerinin yüksek tarafta şaşırtması ve beklentilere meydan okumasıyla yükseldi. Petrol fiyatları, güçlenen bir dolar ve Başkan Joe Biden yönetiminin ABD Stratejik Petrol Rezervi’nden petrol çıkarabileceği yönündeki spekülasyonların etkisiyle daha zorlu bir hafta geçirdi. Brent, Pazartesi günü erken kazançlarını tersine çevirerek 52 sent daha kaybederek varil başına 81.65 dolara, ABD ham petrolü ise 48 sent düşüşle 80.31 dolara geriledi. ABD tarafında bu hafta en kritik veri parekende satışlar. ABD şirketlerinin %75’inin son raporlama sezonunda kazanç tahminlerini geride bırakmasına karşın , dördüncü çeyreğe ilişkin tahminlerin sabit kalması tedirginlik veriyor. Firmaların artan maliyetler karşısında marjları korumak için fiyatlandırma gücüne sahip olup olmadığı konusunda da şüpheler var. Yurtiçinde ise ne kritik veri TCMB’nin faiz kararı olacak. Beklentilerden düşük Ekim ayı çekirdek enflasyonu,TCMB’nin cari işlemler dengesinin düzeltilmesine vurgu yapması, altın ve döviz zorunlu karşılık oranları artırımının ardından, bu haftaki toplantı da 100 baz puanlık indirim beklemekteyiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik hisse senetleri Pazartesi günkü işlemlerde yatırımcıların Çin’den gelen ekonomik verileri değerlendirmeleriyle karışık seyretti.

Çin’de perakende satışlar Ekim ayında yıllık bazda yüzde 4.9 yükselerek beklentileri aştı. Sanayi üretimi de aynı dönem için yüzde 3.5 artış kaydetti.Beklentiden iyi gelen ekonomik verilere rağmen Çin ana karasında Şanghay Bileşik ve Shenzen endeksleri negatif bölgede kaldı. Hong Kong’da da endeks yataya yakın negatif seyretti.

Çin ekonomisi Ekim ayında, perakende satışlar ve sanayi üretiminin tahminlerin üzerinde gerçekleşmesi ile birlikte beklenenden daha iyi performans gösterdi ve emlak sektöründeki gerilemenin yayılmakta olduğu yolundaki endişeleri azalttı.

Japon ekonomisi, COVID-19 vakalarında artışın tüketici güvenini geriletmesinin, tedarik zincirlerindeki aksaklıkların ihracatı ve işletmelerin harcama planlarını vurmasının etkisi ile, 3’ncü çeyrekte beklentilerin üzerinde daraldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 Ek Gösterge çalışmalarında sona geldiklerini belirterek, çalışmayı ocak ayında meclise getireceklerini bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yarın saat 09.00’da başlayacak 5. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin açılış konuşmasını yapacak. – Foreks Haber

Rus Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitry Shugayev, ileri düzeyde askeri uçak geliştirme konusunda Türkiye’yle müzakere aşamasında olduklarını söyledi.-VOA

Almanya’da Kovid-19 salgınının dördüncü dalgasında günlük vaka sayıları rekor seviyelere ulaştı.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, yüksek enflasyonun gelecek birkaç ay daha devam etmesini beklediğini ve Fed’in büyük olasılıkla geçici olan bu yüksek enflasyona aşırı reaksiyon vermemesi gerektiğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, COVID-19 salgınını kontrol altına almanın ABD’de enflasyonu aşağı çekmenin anahtarı olduğunu söyledi.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Çin’in gayrimenkul sektöründe sıkıntıların global bir şoku tetiklemesinin muhtemel olmadığını söyledi.

Çin, Avrupa Bİrliği’nin uyguladığı düzenleyici tedbirler ve yabancı işletmelere çıkardığı ticari zorluklar ile dünya tedarik zincirine zarar verebilceği uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Biden’in ekonomi danışmanı olan Ulusal Ekonomik Konsey Direktöre Brian Deese, Demokratların 2021 Mart ayında Cumhuriyetçilerin desteği olmadan çıkardığı 1,9 trilyon dolarlık “Amerikan Kurtarma Planı” teşvik paketinin yüksek enflasyonun nedeni olmadığını savundu.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu