Güncel

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Pandemi endişelerinin yeniden güçlenmesiyle birlikte bu sabah Asya piyasalarına sert satışlar geldiğini görmekteyiz. Japonya endekslerinde kayıplar %3’ü görürken Hong Kong Hang Seng Endeksi’nde düşüş %2’nin üzerinde bulunuyor. Güney Kore Kospi Endeksi %1’in üzerinde satıcılı seyretmekte. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Perşembe günü Afrika’nın güneyinde keşfedilen, çok fazla mutasyonu olan bir Kovid-19 varyantını izlediklerini açıkladı. DSÖ’nün açıklaması küresel piyasalarda bir endişe dalgasını tetikleyerek risk iştahının azalmasına neden olmaktadır. Haftanın son işlem gününde küresel piyasalarda ve yurt içinde yoğun bir veri akışı bulunmuyor. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayınlayacağı, yılın ikinci Finansal İstikrar Raporu takip edilecek. Borsa İstanbul tarafında; yurt dışı piyasalardaki pandemi kaynaklı düşük risk iştahının içeriye yansıması halinde BIST100 Endeksi’nde güçlü alıcılı hareketler hız kesebilir. Asya piyasaları ve ABD endeks vadelilerindeki satıcılı seyir göz önünde bulundurulduğunda gösterge endeksin güne yataya yakın başlamasını beklemekteyiz. Artan pandemi endişelerinin kısa vadede havacılık şirketlerinin hisselerini baskılayabileceğini düşünmekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri %0,25- 0,80 aralığında değişen oranlarda artarak pozitif görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %0,25’lik artış ile bölgede en az artan endekslerden oldu. Bölge geneline dair fikir veren Euro Stoxx 50 Endeksi ise %0,40 arttı. Sınırlı volatil hareketler kaydeden EUR/USD paritesi stabil kaldı. Almanya’da açıklanan verilere göre ülkenin 3. çeyrek büyüme rakamı %1,8’den %1,7’ye revize edildi. İmalat sektörü üzerine odaklanan Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da, küresel tedarik sorunlarının olumsuz etkileri devam ediyor. ABD tarafında ise endeksler ‘Şükran Günü’ resmi tatili nedeniyle işlem görmedi. Bölgede veri akışı olmamasının da etkisiyle Dolar Endeksi (DXY) yatay kaldı. Emtia tarafında Brent Petrol ve ons altında da benzer bir görünüm gerçekleşti.

BİST100 endeksi dün günü, %0,38 oranında artış ile Avrupa endekslerine paralel bir pozitiflikte kapattı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları önceki gün yaşanan güçlü düşüşe tepki olarak %0,50’den fazla arttı. Kurdan bulduğu destek ile benzer oranda artan gram altın 690 TL’de fiyatlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım toplantısına ilişkin yayımladığı toplantı özetlerinde enflasyonun, kısa dönemde başta emtia fiyatları ve yönetilen/yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlenmesi beklendiğini açıkladı. TCMB’nin 19 Kasım haftasına ilişkin verilerine göre yabancı yatırımcıların hisse senetlerinde net alımları 384mn USD oldu. Önceki hafta 480mn USD idi.

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu