Güncel

İleri üçlü

Futbol maçlarını gol atmadan kazanamazsınız, gol atmak içinde forvet hattınızın ve ileri üçlünüzün yetenekli, dağıtıcı ve yıpratıcı ve de bitirici olması lazım. Dünya ekonomisini tehdit eden ileri üçlü hattına baktığımızda ise ; Sağ kanattan devam eden küresel bir salgın. Sol kanattan ilkim değişikliği ve bitirici forvet de ise Artan enflasyon var. Hem Dünya Bankası hem de Uluslararası Para Fonu sürekli bu ileri üçlüye dikkat çekiyor. Enflasyondaki yükselişin devam etmesi de tahvillerdeki yükselişi tetiklemeye devam ediyor. ABD tahvilleri %1.70’e yakın yani Mayıs seviyelerine geri döndü. Enflasyondan korunma talebi güçlü kalmaya devam ediyor ve ABD’nin başa baş enflasyon oranı şu anda %3’lük tarihi bir yüksek seviyeye yakın. Petrol ve gaz fiyatları bu hafta yüksek seviyelerde genel olarak değişmedi. Yüksek enerji fiyatları metalleri de etkiliyor ve rafine metal fiyatlarının çok yüksek seviyelerde olduğunu görüyoruz. Bir yandan da devam eden üretim kıtlıkları ve elektrik kesintileri var ve pandemi dönemi teşviki sona erdi ve bu özellikle demir cevheri fiyatlarında görülüyor ABD’de bilanço sezonu devam ediyor ve sezonun genel olarak iyi geçmesine karşın özellikle teknoloji şirketleri üzerinde baskı oluşmaya başladığını gözlemliyoruz. Yurtiçinde ise ana gündem tabii ki TCMB’nin faiz kararıydı ve TCMB tüm beklentilerin üzerinde 200 bp faiz indirimi yaptı ve politika faizini %16’ya çekti. Karar doğal olarak tüm TL varlıklara dalgalanma getirdi. Kur , Tahvil artarken, Hisse senedi tarafındaki ralli de ise, her hafta yayınladığımız Haftalık Teknik Öneriler portföyümüzün en arka sayfasında yer alan; Döviz bazlı kazancı olan, ihracat yapan, kur artışlarını fiyatlarına yansıtabilen, uluslararası benzerlerine göre ucuz kalmış hisse senetlerinde ve emtia’ya dayalı hisselerden oluşan Model portföyümüzün nedenli korunaklı olduğunu da doğrulamış olduk. Bu arada dün (Pazar) ilginç bir gelişme yaşandı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ,Jerome Powell’ın Federal Rezerv başkanlığına yeniden atanmasını destekleyip desteklemediğini söylemeyi reddetti, ancak finansal kurumlara ilişkin düzenlemelerin kendisi ve selefleri tarafından güçlendirildiğini söyledi. Bu hafta euro bölgesi flaş GSYİH rakamları bize muhtemelen hizmet sektörünün Q2’de tamamen çalışmaya başlamadığı için Q3 büyümesini yüksek gösterecek. ECB ayrıca para politikasını görüşmek üzere toplanıyor, ancak sakin bir toplantı bekleniyor. ABD de de 3. Çeyrek GSYİH açıklaması ve PCE enflasyon rakamlarını izleyeceğiz. Faiz piyasası şimdi gelecek yıl yaklaşık iki artış bekliyor ve bu beklentiler için özellikle enflasyonun sabit kalması için Fed’in ortalama %2 hedefinin üzerinde yüksek kalması gerekecek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Pazartesi günkü işlemlerde karışık bir görünüm sergiledi.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Cuma günü, Merkez Bankası’nın tahvil alımlarını yakında azaltmaya başlaması gerektiğini, ancak faiz arttırmak için henüz erken olduğunu söyledi. Powell, buna gerekçe olarak istihdamın hala düşük olmasını ve yüksek enflasyonun önümüzdeki yıl düşme ihtimalini gösterdi.

Yellen, fiyat artışlarının 2022 yılının ilk yarısı boyunca yüksek kalmasını beklediğini, ancak ABD’nin enflasyonun kontrolünü kaybetme riski ile karşı karşıya olduğu yolundaki eleştirileri kabul etmediğini söyledi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden’in dün akşam Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer ve Demokrat Senatör Joe Manchin ile yaptığı görüşmede “Yeniden Daha İyi Yapılanma” planı üzerinde ilerleme sağlandı.

Reuters’ın konuya yakın 3 kaynağa dayandırdığı habere göre, Türkiye’de Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halk Bankası işletme ve tüketici kredi faiz oranlarında Merkez Bankası faiz kararını izleyerek 200 baz puan indirime gitmeyi planlıyor.

ABD’de federal bütçe açığı Eylül ayında, Ocak 2020’den bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Konuya yakın kaynakların yaptıkları açıklamaya göre, China Evergrande Group’un tahvil yatırımcılarının bir kısmı, 23 Eylül’de yapılması gereken ABD Doları cinsinden tahvil kupon ödemesini geçtiğimiz Cumartesi sona eren 30 günlük bekleme döneminde aldılar.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, sosyal altyapı paketi konusunda Kongre’nin bir anlaşmaya yakın olduğunu söyledi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından yapılan açıklamada piyasaya 2.2 faizle 7 günlük ters repo işlemi yöntemiyle 200 milyar yuan likidite sağlandığı bildirildi.Merkez Bankası bu operasyonun ay sonunda istikrarlı likidite sağlamayı amaçladığını belirtti.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Salı günü Pekin’de Çinli gayrimenkul şirketleri ile bir araya gelecek. Komisyon toplantısına davet edilen Çinli gayrimenkul şirketlerinin çoğunu büyük miktarda ABD Doları cinsinden borcu olan şirketler oluşturuyor-Calian News

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors(S&P), Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde bir değişikliğe gitmedi. S&P, Türkiye’nin kredi notunu “Durağan” görünüm ile “B+” seviyesinde tuttu.

Twitter’ın kurucusu ve kriptoparaların önde gelen bir savuncusu olan Jack Dorsey, ABD’de enflasyondaki yükselişin kayda değer şekilde kötüleşeceğini savundu.

AC Asia ex, Japan % 0,07 alıcılı

S&P 500 % 0,06 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,05 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu