Güncel

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü. Çin tarafındaki artan vaka sayıları ve beraberinde gelen kapanmalarla birlikte Asya piyasalarında sert satışlar görüldü. Dün majör Avrupa endekslerinde de %2 civarı gerilemeler görüldü. Risk iştahının negatif olduğu günde, ABD’de ise yatırımcılar, bugün açıklanacak Alphabet ve Microsoft gibi önemli bilançolar öncesinde pozitif momentum ile haftaya başladı. Seans içinde karışık seyir izlenirken, kapanışına doğru gelen alımlarla ABD endeksleri günü pozitif ayrışarak kapattı; geri çekilen ABD faiz getirileri teknoloji endeksi Nasdaq’ın günü %1,3 civarında pozitif kapatmasında rol oynadı. Çin’de artan vaka sayıları ve beraberinde gelen kapanmalarla birlikte aşı hisselerinde kazanımlar öne çıkarken; Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın almak için anlaştığı haberi de borsalara destek oldu. Twitter’dan yapılan açıklamada, şirketin hisse başına 54,2 dolara Musk’a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı bildirildi. Haberin ardından şirket hisseleri %5,70 yükselişle günü tamamladı. S&P 500 endeksinde gün içinde dalgalı seyir öne çıktı. Güne satışlarla başlayan endeks, seans sonlarında günü %0,57 oranında kazanımla 4.296 puandan kapattı. Dow Jones ise günü %0,7 artışla 34.049 puandan tamamladı. Haftanın ilk işlem gününde güvenli liman talebi etkisiyle ABD tahvilleri getiri eğrisi boyunca primlendi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 8 baz puan gerileme ile %2,82 seviyesinde, 2 yıllık tahvil getirisi ise %2,62 seviyesinde işlem gördü. ABD’ye benzer şekilde Avrupa ve Asya’da da getiriler aşağıya geldi. Almanya 10 yıllık tahvil getirisi %0,83’e geriledi. FED’in faiz artış politikasında daha agresif davranacağına dair fiyatlamalarla birlikte dolar endeksinde de güçlü seyir devam ediyor. DXY 101,8 seviyesi ile Mart 2020’de pandemi fiyatlamasında test ettiği seviyelere geri dönmüş oldu. EUR/USD paritesi dün 1,07’nin altını test ederek Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu. Kapanış ise 1,07’nin hemen üzerinde gerçekleşti. GBP/USD paritesinde de Cuma günkü satış dün de devam etti ve Eylül 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerileyen parite 1,2740 seviyelerinde günü sonlandırdı. Japon yeninde ise değer kaybı hız kesmiş durumda. USD/JPY paritesi bu sabah 128,08 seviyesinde. Dolardaki kuvvetli seyir ve FED’in daha şahin olması beklentileri altın ve gümüşe satış baskısı olarak yansımakta. Dün spot altın 1.891 seviyelerine gerilerken bu sabah tekrar 1.900 USD seviyesine yükseldi. Petrol tarafında ise, Çin’deki sıkı Covid önlemlerinin etkisiyle talep düşüşü endişeleri fiyatlandı ve gün içinde %6’ya varan değer kayıpları takip edildi. Günün son saatlerinde ise hafif toparlanma izlendi. Bu sabah WTI petrol 99,5 USD ve Brent petrol 103,50 USD seviyesinde. VIX endeksi ise dün yükseliş eğilimindeydi; bu sabah ise 27,02 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında pozitif bir görünüm izleniyor. Çin Merkez Bankası’nın ekonomiye destek mesajıyla birlikte Çin’de %1’e ve Hong Kong borsalarında %2’ye varan alımlar bulunuyor. ABD vadelilerinde de hafif pozitif bir görünüm var. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve konut satışları verileri açıklanacak.

Gelecek gündemde neler var? Bu hafta yurt dışında ABD büyüme rakamları, Almanya enflasyonu ve BoJ faiz kararı ön plana çıkıyor. Çarşamba günü ABD’de bekleyen konut satışları, Perşembe günü Japonya Merkez Bankası faiz kararı, Japonya’da sanayi üretimi verileri ile ABD’de ilk çeyrek GSYH verileri takip edilecek. BoJ Perşembe günü faiz kararıyla birlikte makro ekonomik tahminlerini yayımlayacak. Faizi uzun süredir %-0,10 seviyesinde tutan BoJ, bir önceki raporunda bu yıl için büyüme tahminini %3,8, çekirdek enflasyon tahminini %1,1 olarak belirlemişti. Cuma günü ise kişisel gelir ve harcamalar ile FED’in de yakından takip ettiği PCE deflatörü verileri öne çıkıyor. Şubat ayında %0,5 artan gelirler ve %0,2 artan tüketim için Mart ayı rakamları takip edilecek. Enflasyonun görünümü açısından izlenecek olan PCE verisi son ay yıllık bazda %6,4 artış göstermişti. Veride beklenti yükselişin sürmesi ve manşet PCE’nin %6,4’ten %6,8’e yükselmesi yönünde. Çekirdek PCE’de beklenti ise yıllık bazda %5,4’lük artışın %5,3’e gerilemesi yönünde oluşuyor. Cuma günü ayrıca Euro Bölgesi’nde ilk çeyrek GSYH ve Nisan ayı öncü TÜFE açıklanacak. Yurt dışında bu hafta ayrıca, büyük teknoloji firmalarının ilk çeyrek bilançoları açıklanacak. 4 büyükler olarak ifade edilen Apple, Microsoft, Amazon ve Alphabet bilanço açıklayacak şirketler arasında yer alıyor. Bu hafta bilanço açıklayacak diğer büyük şirketler ise; Facebook’un sahip olduğu Meta Platforms, ödeme şirketleri Visa ve Mastercard, petrol devleri Chevron ve Exxon Mobile ile Coca-Cola ve Pepsico olacak

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu