Güncel

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalar pozitif bir seyir izledi. Avrupa tarafında pozitif kapanışlar gerçekleşirken, Euro Stoxx endeksi %1,52 yükseldi; DAX endeksi de %1,59 değer kazandı. ABD tarafında da yükselişler görüldü. Nasdaq teknoloji endeksinin yükselişlere öncülük ettiği günde Dow Jones endeksi %1,34 yükseliş ile 32.654 puandan, S&P 500 endeksi %2,02 yükseliş ile 4.088 puandan kapanış gerçekleştirdi. Nasdaq endeksi ise günü %2,76 yükseliş ile 11.984 seviyesinden kapattı. Haftanın ikinci işlem gününde, özellikle ABD tarafında önemli ekonomik veri akışı takip edildi. ABD Nisan ayı perakende satış verisi başta olmak üzere, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verileri fiyatlamalar üzerinde önemli etki yarattı. Perakende satışlar %1’lik aylık beklentinin altında %0,9 olarak açıklansa da otomobil hariç perakende satışlar Nisan’da %0,4’lük beklentinin üzerinde %0,6 olarak açıklandı ve tüketici iştahına yönelik olumlu sinyaller verdi. Sanayi üretimi aylık %0,5’lik beklentinin üzerinde %1,1, kapasite kullanım oranı ise %78,6 olan beklentinin üzerinde %79,0 olarak açıklandı ve piyasada olumlu seyrin devam etmesini sağladı. Diğer taraftan Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları da piyasalar tarafından takip edildi. Powell enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti. ABD 10 yıllıkları getirileri açıklanan perakende satış verileri ile birlikte gün içinde %2,97 seviyesini test etti ve günü yaklaşık 10 baz puan yükselişle %2,98 seviyesinde sonlandırdı. Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi 10,9 baz puan yükselişle %1,04 seviyesinden günü kapattı. Şahinleşen FED ile birlikte son zamanlarda oldukça primlenen dolar endeksinde risk iştahının günlük bazda yükselmiş olmasıyla geri çekilmeler görüldü ve 104,0 seviyesinin aşağı yönlü kırılmasıyla geri çekilme ivmelendi ve DXY %0,84 değer kaybıyla 103,31 seviyesinden işlem görmekte. EURUSD paritesi ise dolar endeksindeki geri çekilmeyle değer kazandı; bu sabah 1,0530 seviyesinde. Petrolde ABD akaryakıt piyasasının sıkılaştığı ve Çin’in salgın önlemlerini gevşetme beklentilerinin yoğunlaştığı ortamda fiyatlardaki yukarı yönlü ivme devam ediyor. ABD ham petrolü 113 doların üzerini görürken, Brent petrol de 112 dolara geldi. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün verilerine göre, ülkede geçen hafta benzin stokları 5 milyon varili aşan düşüş kaydetti. Çin’de salgının seyrinin dikkatle izlendiği Şanghay’da karantina bölgeleri dışındaki alanlarda sıfır vaka devam ediyor. Bu gelişme, şehirde 1 Haziran’da normalleşme olacağına ilişkin beklentileri de destekliyor. VIX endeksi ise bu sabah 26,10 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında; Çin ve Hong Kong’ta satıcılı, Japonya’da pozitif bir görünüm izleniyor. ABD vadelilerinde de hafif satıcılı bir seyir var. Piyasaların merakla beklediği İngiltere’nin enflasyon rakamları ekranlara düşecek. İngiltere’de Mart ayında tüketici fiyatları aylık %1,1 artarken, yıllık artış %7,0 ile son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Üretici çıktı fiyat artışı ise aylık %2,0 olurken, yıllık %11,9 olarak açıklanmıştı. ABD tarafında ise konut piyasasında kredi başvuruları ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak. ABD’de bir diğer konut verisi konut başlangıçları ve inşaat izinleri olacak.

Gelecek gündemde neler var? Perşembe günü yurt dışında ise ABD’de ikinci el konut satışları ve Conference Board öncü göstergeler endeksi açıklanacak. Cuma günü ise Çin Merkez Bankası (PBOC) faiz kararı ile İngiltere’den Nisan ayına ilişkin perakende satışlar verisi takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu