Güncel

Mevcut riskler arasından piyasa çıkış bulmakta zorlanıyor

Global çapta artan enerji fiyatlarının enflasyon beklentileri üzerinde yarattığı baskı ve bu paralelde tekrar yükselişe geçen ABD 10 yıllık faizleri, Çin’deki emlak şirketlerine yönelik süren belirsizlikler ve ABD borçlanma limiti konusundaki devam eden tartışmalar arasından çıkış arayan piyasalarda toparlanma çabaları sınırlı kalmaya devam ediyor. Dün Avrupa ve ABD borsalarında öne çıkan tepki yükselişine ayak uydurmakta zorlanan BIST-100 cephesinde pazartesi günü olduğu gibi dün de yine son yarım saatte artan satış baskısıyla gün ekside tamamlandı.

Yurtiçinde bugün özelinde önemli bir veri beklenmezken ABD’den Özel sektör istihdam verisi ve Euro Bölgesi perakende satış verilerini takip ediyor olacağız.

Dönem dönem oluşan tepki çabalarına karşın, hızlı değişen gündem ve mevcut riskler nedeniyle temkinli duruşu korumak gerektiğini düşünmeye devam ediyoruz.

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Küresel piyasalarda enerji fiyatları ve özellikle petrol ve doğal gaz yakından takip ediliyor. Arz sıkıntılarının yanında özellikle hizmetler sektöründeki canlanma ile petrol fiyatları son bir ayda yüzde 14, doğal gaz fiyatları ise yüzde 31 yükselerek enflasyon geçici/kalıcı tartışmasında yeni bir baskı unsuru oldu. ABD vadelileri dünkü primin ardından bugün güne yüzde 0,4 eksi ile başlıyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yüzde 1,5710 ile 17 Haziran’dan beri en yüksek seviyede. Borç tavanı konusunda belirsizlik devam ediyor. Endekslerde benzer düşüşler Asya’da görülüyor. Nikkei yüzde 1,5 ekside. Son bir aylık kayıp ise yüzde 7,6.

Yeni Zelanda Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği para politikası kurulu toplantısında yedi yıllık aranın ardından ilk kez faiz artırdı. Geçtiğimiz ay bir-iki covid vakası ve bunun yaratabileceği ekonomik nedenlerle toplantı pas geçilmişti. Ancak önümüzdeki döneme ait faiz artış konusunda piyasa pek ikna olmuşa benzemiyor. Kararın ardından NZDUSD’da düşüş geldiği görülüyor. Dün de Romanya faiz artırmıştı. Bugün ise Polonya takip edilecek. Ekonomistler yüzde 0,10’luk rakamda değişiklik beklemiyor.
Bu gelişmeler enerji ithalatçısı ülkelerin para birimleri üzerinde baskı yaparken, doğal kaynakları olan ülke para birimlerini volatiliteden korudu. USDTRY ve USDZAR’da son bir ayda yüzde 6-7 yükseliş görülürken, USDRUB yüzde bir geriledi.

Enflasyon rakamlarının ardından TCMB Eylül ayı fiyat gelişmeleri raporunu dün yayımladı. Raporda tüketici enflasyonundaki yükselişte enerji ve hizmet fiyat gelişmeleri etkili olmuştur ifadeleri kullanıldı. TCMB yetkilileri yarın yatırımcılarla bir araya gelecek. Faiz indirimi sonrası yapılacak bu ilk toplantıda para politikası ile ilgili verilecek mesajlar oldukça önemli olacaktır. Hatırlanacağı üzere çekirdek enflasyon vurgusu ilk kez bir önceki yatırımcı toplantısında yapılmıştı.

Bugün yurt dışında 12:00’de Avrupa Bölgesi Perakende Satış verisi takip edilecek. ABD’de özel istihdam verisi ise 15:15’de açıklanacak. Ekonomistlerin medyan tahmini 430 bin artışa işaret ediyor. En düşük tahmin 250 bin, en yüksek tahmin ise 610 bin seviyesinde.

XU100 TEKNİK GÖRÜNÜM

Toparlanma çabaları satış baskısıyla karşılaşmaya devam ediyor
Eylül ayı başından itibaren devam eden satış baskısını orta vadeli trend desteği üzerinde karşılama çabası sürerken gelen tepki alımları satışla karşılaşmaya devam ediyor. Trend takip eden modelimiz de SAT konumunda kalmaya devam ediyor.
Dün güne yatay başlangıç yapan endeks 1396 seviyesini aşmakta zorlanırken yurtdışındaki pozitif görüntüye eşlik edemedi ve yine son yarım saatte gelen satışlarla günü 1391 seviyesinden tamamladı.

Özellikle 1375 seviyesi, hem orta vadeli trend desteği hem de 255g üssel HO seviyesi olması açısından trend dönüşü anlamında yakından izlediğimiz seviye olarak öne çıkıyor. Kısa vadede bu seviye üzerinde dengelenme çabasının süreceğini düşünüyoruz. Olası tepki denemelerinde 1396 ve 1408 seviyeleri de direnç konumunda olacaktır. Özellikle 1408 altında kalındıkça temkinli duruşun korunması gerektiği kanısındayız.
 

Kaynak Işık Menkul – Volkan Dukkancik
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu