Güncel

Piyasadan haberler

BERA… Şirket tarafından 09.12.2019 tarihinde yapılan KAP açıklamasında 7194 sayılı Kanunun 41. maddesiyle 3332 sayılı Kanuna eklenen geçici 4.madde hükmü ile, Borsa İstanbul’da İşlem gören ve içinde Holdingin de bulunduğu bazı ortaklıkların, ortaklık ilişkisine müteallik ihtilafların çözümünü kapsayan yasal düzenlemenin de yer aldığı belirtilerek, bu Kanun kapsamında Şirketin taraf olduğu bir kısım ortaklık davalarının da “hüküm kurulmaksızın” sona ermesinin beklendiği ve bu davaların sona ermesi ile birlikte, Şirketçe yatırılan ve yargı mercilerinde bekleyen yaklaşık 155 milyon Türk Lirası düzeyindeki nakit paradan 15 milyon TL düzeyinde yargılama giderleri ile maktu vekalet ücretleri kapsamında bir nakit çıkışı sonrasında Holdinge 140 milyon TL düzeyinde nakit girişinin olacağının hesaplandığı ifade edilmiştir. 31.10.2021 tarihi itibariyle yapılan açıklama kapsamında yargı mercileri tarafından verilen kararlar çerçevesinde bu güne kadar 149.785.501.-TL nakit girişi, 18.135.348.-TL yargılama ve vekalet ücretleri ödenerek nakit çıkışı olmuş, net olarak toplam 131.650.153.-TL nakit girişi sağlanmıştır.

COSMO… Payları Yakın İzleme Pazarı’nda işlem gören Cosmos Yatırım Holding A.Ş.’nin (Şirket) 6.000.000 TL olan sermayesinin 6.494.694 TL’ye artırılması sırasında ihraç edilecek toplam 494.694 TL nominal değerli paylarından, 164.898 TL nominal değerli kısmının Hakan Ertaç’a, 164.898 TL nominal değerli kısmının Sıtkı Murat Aşık’a, 164.898 TL nominal değerli kısmının Mehmet Akçay’a 10,78 TL fiyattan tahsisli olarak satışı, Turkish Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Alıcı ve Satıcı Üye) aracılığıyla toptan alış satış işlemleri kapsamında 04/11/2021 tarihinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu işlemde nakit ve menkul kıymet takası MKK ve Takasbank dışında yapılacaktır.

ISGYO… Şirketin Tecim Yapı Elemanları İnşaat Servis ve Yönetim Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti. ile birlikte geliştirmekte olduğu Altunizade Konut Projesi’nde proje geliştirme çalışmalarına devam edilmekte olup, projenin üst yapı inşaat işlerine ilişkin ihale süreci tamamlanmıştır. Bu kapsamda, proje inşaatına yıl bitmeden başlanılması ve projenin 2022 yılı sonunda tamamlanması hedeflenmektedir. Merkezi lokasyonu ile öne çıkan projedeki konut ve ticari ünitelerin tamamının satılması halinde toplamda yaklaşık 1,6 milyar TL tutarında gelir elde edilmesi öngörülmektedir.

 ISKPL… 30 Eylül 2021 tarihli özel durum açıklamasında Şirket’in mevcut kapasitesini artırmak amacıyla levha üretimi yapacak 2 adet solid levha makinası alım kararı aldığı ve yurtdışındaki makina üreticileri ile görüşmelere başlayacağı belirtilmiştir. 1 adet solid levha makinasının alımına ilişkin sözleşme imzalanmış olup makina bedelinin bir kısmı peşinat olarak ödenmiştir. İkinci solid levha makinasının alımına ilişkin görüşmeler devam etmektedir.

MEDTR… SPK’ nın 17.06.2021 tarih ve 31/943 sayılı toplantısıyla onaylanmış izahnamemizin 12. Araştırma ve Geliştirme, Patent ve Lisanslar maddesindeki, Ar-Ge merkezinde gerçekleştirilen projeler arasında yer alan ve listelenen ürünler 13.08.2035 tarihine kadar Kanada’ da patent koruması altına alınmış olup tescil işlemi gerçekleşmiştir. a) Enjektörle boşaltılabilen kapalı sistem su tutuculu çift lümenli solunum devreleri b) Enjektörle boşaltılabilen kapalı sistem su tutuculu koaksiyel solunum devreleri

SISE… Halihazırda faaliyetlerini 4 fırın ile sürdüren Eskişehir cam ambalaj üretim tesisine işletme sermayesi dahil yaklaşık 84 Milyon Euro yatırım bedeli ile 2023 yılında devreye alınmak üzere 155 Bin Ton/yıl net üretim kapasiteli yeni bir fırın yatırımı gerçekleştirilecektir. Bu yatırım sonucunda Türkiye’de kurulu üretim kapasitesi 1.5 Milyon Ton/yıl’a yükselecek, Macaristan yeni tesis yatırımının tamamlanmasıyla da Şişecam’ın küresel cam ambalaj üretim kapasitesi 3.2 Milyon Ton/yıl seviyesine ulaşacaktır. Eskişehir cam üretim tesisinde gerçekleştirilecek 5. Fırın yatırımı sayesinde ölçek ekonomisiyle maliyet olumluluğu sağlanması, faaliyet gösterilen pazarlardaki artan ürün ihtiyacına cevap verilebilmesi ve bunun yanında yeni müşteri kazanımları ile uzun dönemli satış imkânlarının değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

THYAO… Ortaklık Yönetim Kurulu’nca, imkanlar ve pazar koşullarına bağlı olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle ve Detroit şehirlerine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

VBTYZ… Şirket VBT Yazılım AŞ. Türkiye’de yerleşik, üretim sektöründe lider konumdaki bir müşteriden 2.200.000 USD + KDV tutarlı “Yazılım ve Donanım Ürünleri” siparişi almıştır.

ULKER… Şirketin mevcut 500.000.000. TL’lik kayıtlı sermaye tavanının geçerlilik süresinin 2022-2026 yıllarını kapsayacak şekilde uzatılması amacıyla yönetim kurulu tarafından Ana Sözleşmenin 7’nci maddesinin ekli tadil tasarısında gösterildiği şekilde değiştirilmesine karar verilmiştir. Bu bağlamda, bahsedilen Ana Sözleşme değişikliği SPK ve T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin alınmasını takiben Genel Kurulun onayına sunulacaktır

KENT… Şirketin Gebze’de bulunan fabrikamıza ilişkin olarak, Tek Gıda İş Sendikası ile 01.01.2022-31.12.2023 dönemi için geçerli olmak üzere 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri, 03.11.2021 tarihinde ilk toplantının gerçekleşmesi üzerine başlamıştır.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu