Spor

Tenis Oynama Kuralları Nedir?

Tenis, bir topa tenis raketi ile vurmayı ve başka bir kişiye veya bilgisayara karşı oynamayı içeren bir spordur. Oyuncular tekler, çiftler veya dört oyunculu bir takımda oynamayı seçebilirler. Oyun, file direkleri ve oyuncunun duruşunu aldıktan sonra oturması için bir sandalye bulunan bir sahada oynanır. Sporun birçok çeşidi vardır ancak en yaygın olanı her yaştan kadın ve erkek tarafından oynanır. Spor hemen hemen tüm ülkelerde oynandığı için dünya çapında popüler hale geldi. Tenis oynamaya olan popülerlik son günlerde oldukça fazla artmıştır.

Tenis Nasıl Oynanıyor?

Erkekler ve kadınlar tarafından ayrı ayrı veya takımlar halinde oynanan iki ana tenis çeşidi vardır: tekler ve çiftler. Oyuncular, tekler için en az on, çiftler için on dört yaşında olmalıdır. Bu yaş sınırlaması nedeniyle, tenis ağırlıklı olarak yirmili ve otuzlu yaşlardaki kişiler tarafından oynanmaktadır. Bununla birlikte, destekli teknoloji, hızı sınırlamadan veya koordinasyonu geliştirmeden daha ileri yaşlarda bile tenis oynamayı mümkün kılar. Bilinen en iyi raketler Wilson tenis raketleridir.

Tenisçiler Nasıl Giyinmeli?

Bir oyuncunun kıyafeti rekabet için sıkı bir şekilde düzenlenmelidir; buna ayakkabı, çorap, gömlek, şort ve raket çantası dahildir. Tüm oyuncular katıldıkları her turnuvada yönetim organı tarafından sağlanan standart giysi giyerler. Ayrıca yaz aylarında dışarıda oynarken güneş yanıklarından korunmak için güneş kremi de kullanmaları gerekir. Güneş yanığı, bir oyuncu topa çok sert vurduğunda ciddi yaralanmalara yol açabilecek şekilde top üzerinde zayıf tutuşa yol açar ve bu da lob veya havai şut olarak adlandırılan zorunlu olmayan bir hataya neden olur.

Uygun olmayan oyuncular, herhangi bir zamanda en iyi oyunlarını oynayacak kadar formda olanlardan daha sık zorunlu olmayan hatalar yapma eğiliminde olduklarından, oyuncular turnuvalara katılmadan önce düzenli egzersiz yaparak kendilerini zihinsel ve fiziksel olarak formda tutmalıdırlar.

Müsabakadan önce temel egzersizleri yapmamak, tekrarlayan zorlamadan kaynaklanan kas yorgunluğu, raketi çok sert tutarken zayıf formdan kaynaklanan bilek sorunları veya oyun oynamadan önce uygun ısınma olmadan kavrama gücünü artıran bilekliklerin aşırı kullanımından tendinit gibi yaralanmalara neden olabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu